XXI. ročník ČHTMDatum konání:
19.7.2017
Datum ukončení:
5.8.2017

XXI. ročníku Českého hudebního tábora mládeže se zúčastnilo celkem 185 studentů z 6 zemí (Česká republika, Slovensko, Litva, Rusko, Turecko a USA). Sezónu zahájil ve středu 19. července koncert Dechového orchestru KD Holice, který vystoupil v ČHTM po dvaceti letech. V tomto orchestru se představila řada bývalých studentů a vedoucích našeho tábora.
Program 1. běhu za účasti 109 studentů v symfonických orchestrech, pěveckém sboru, souboru zobcových fléten, klavírní a harfové souhře byl velmi náročný.
Museli jsme zvládnout nejen značně proměnlivé počasí, ale také 5 výjezdních vystoupení. Kromě tradičních tří koncertů v Horním Jelení (farní zahrada, Domov Simeon a kostel Nejsvětější Trojice) jsme si poprvé vyzkoušeli koncert pod otevřeným nebem v Hamzově léčebně v Luži v úterý 25.7., kde se představil mezinárodní pěvecký sbor se sbormistrovou Radkou Říhovou, symfonický dechový orchestr a jazz band, který řídil  plk. Thomas Palmatier z USA. Po koncertě nám přišel na sociálních sítích velmi pěkný ohlas od pochodova_kapela.jpgjednoho z pacientů léčebny, kterému jsme vystoupením udělali velkou radost a jistě nejen jemu. 

Naprosto fantasticky zapůsobil o den později koncert symfonického orchestru ČHTM v královéhradeckém obchodním centru Aupark. Šedesátičlenný orchestr, který dirigoval Dr. Paul Kim z USA se zde představil s výběrem skladeb z muzikálu Fantom opery a z opery Carmen. Během pouhých 30 minut jsme museli vyskládat stojany, židle, bicí a harfu ze dvou autobusů, vybalit nástroje, skryti v útrobách centra se naladit a pak předstoupit před nic netušící návštěvníky centra a předvést, jak úžasně jsme se dokázali sehrát během týdne společného hraní.

Čas zbyl také na zábavu, a to rovnou vesnickou tancovačku, která studenty tábora naprosto nadchla a hravě si poradili s polkou, valčíkem nebo třeba tangem za zvuku skvělé dechovky činovníků a přátel ČHTM. Po tanečních výkonech si mohli odnést hezké ceny z „tomboly“. Protože se večer odehrával na motivy Formanova filmu Hoří, má panenko, proběhlo po večerce požárně evakuační cvičení ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Ostřetín. Tímto patří velký dík jednotce vedené velitelem p. Pištorou za předvedený zásah, ale také studentům, kteří se během evakuace chovali ukázněně, ačkoli většina oddílů vůbec neměla tušení, co se bude dít.

Červencovou část letošní sezóny hudebního tábora většinou skrápěly proudy deště, až jsme měli obavy, jestli pochodová kapela pod velením plukovníka americké armády ve výslužbě Thomase Palmatiera stihne na podmáčené louce nacvičit své závěrečné vystoupení. Naštěstí se počasí umoudřilo a na závěr 1. běhu vysvitlo sluníčko, které nás pak hřálo celý 2. běh. A to natolik, že jsme dokonce museli jednu zkoušku symfonického dechového orchestru přesunout z rozpálené haly do stínu lesa.
V srpnové části, kterou zahájil koncert místního smyčcového kvarteta Precordi, se kromě symfonických orchestrů a klavírní souhry představil v táboře kytarový soubor pod vedením Radima Černíka a premiérově také kombinovaný obor divadla a tance, jehož lektorkou byla Renáta Šťastná. 2017_II_symfonicky_orchestr.jpg
Také ve druhém běhu se nám podařilo zpříjemnit  odpoledne obyvatelům Domova Simeon v Horním Jelení.
Velmi potěšující je i skutečnost, že se letošního ročníku ČHTM zúčastnila rekordní výprava z Horního Jelení čítající 7 účastníků, a to především díky možnosti absolvovat ČHTM tzv. příměstským způsobem.
Příští v pořadí již 22. sezónu bychom rádi zahájili 18. července 2018. Věřme tedy, že se podaří najít pro rekreační zařízení Radost takového majitele, který tuto krásnou tradici zachová v Horním Jelení i pro léta následující.


Česky English

28. 11. René

Zítra: Zina

GPS souřadnice

Horní Jelení
50.0523172N, 16.0713917E 

http://www.borovice.cz

Návštěvnost stránek

445969