XXII. ročník ČHTMDatum konání:
4.8.2018

Na XXII. ročník Českého hudebního tábora mládeže zavítalo celkem 204 studentů a 36 učitelů a vedoucích ze 4 zemí (České republiky, Slovenska, USA a Číny).
Táborovou sezónu zahájil harfový koncert kvarteta rodiny Jouzových Prah-A-harP Quartet, který se netradičně uskutečnil v kostele Nejsvětější Trojice v Horním Jelení.
V 1. běhu se studenti zdokonalovali ve hře v symfonických orchestrech, souboru zobcových fléten, pěveckém sboru, klavírní i harfové souhře. 
Kromě pravidelných večerních koncertů na studenty čekal 24.7. výjezdní večerní koncert v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli, který se konal u příležitosti 100. výročí narození zakladatele Českého hudebního tábora mládeže Patera Waltera Marka. Právě z Litomyšle Pater Marek téměř před 70 lety šťastnou náhodou uprchl při zatýkání Státní bezpečností a byl nucen odejít do emigrace, nejprve do Německa a v roce 1951 do USA.
Výjezdní koncert doplnila prohlídka historického centra města, které je v seznamu památek UNESCO nebo prohlídka kostela.
Tým oddílových vedoucích si letos v rámci večerních aktivit připravil zajímavou noční hru zaměřenou na poskytování první pomoci. Hra volně navazovala na loňské požárně evakuační cvičení. Studenti byli svědky mnoha věrně vyhlížejících situací, jako třeba hypoglykemického šoku, epileptického záchvatu nebo autohavárie, která byla "přístupná" pouze starším oddílům. Jednotlivé situace je měly naučit, jak poskytovat první pomoc do příjezdu záchranné služby. 
Velký ohlas měl také westernový večer, kdy se koncertní hala proměnila na jeden večer v saloon, kde se hrálo na piano, tančilo, hrály karty, snad jen místo "ohnivé vody" tekla proudem malinovka.
O své zkušenosti s letošním výměnným pobytem v táboře Blue Lake v USA a v americké hostitelské rodině se s účastníky tábora podělili klavíristé Jiří Matoušek a Jiří Svatoš.
Zahájení II. běhu obstaral svým recitálem ruský klavírista Vsevolod Tokmakov. Na 2. běhu harfy nahradila kytara a pěvecký sbor vystřídalo české divadlo. Ostatní obory zůstaly stejné.
Jak dirigent smyčcového a symfonického orchestru Dr. Paul Kim, tak i nový dirigent symfonického dechového orchestru a jazz bandu Dr. Robert James Cesario z USA si pochvalovali hudební úroveň mladých českých hudebníků. Oba orchestry zvládly nacvičovat v koncertním stanu i navzdory velkému horku. Díky dechovému orchestru zazněla evropská premiéra několika skladeb mladého amerického dirigenta Jasona Nitsche.
Letošní sezóna byla také ve znamení loučení Českého hudebního tábora mládeže s Horním Jelením. Protože do konce června nebyl znám nový majitel rekreačního zařízení Radost, byli jsme nuceni hledat nové působiště pro náš tábor, kterým se od 3.7. do 20.7.2019 stane Hora Matky Boží u města Králíky. Věříme, že půjde pouze o loučení dočasné, a že se brzy podaří vlastnictví areálu vyřešit a hudební tábor se bude moci do Horního Jelení opět vrátit. 


Česky English

4. 12. Barbora

Zítra: Jitka

GPS souřadnice

Horní Jelení
50.0523172N, 16.0713917E 

http://www.borovice.cz

Návštěvnost stránek

446333