Vydařená premiéra pod SněžníkemBěhem letošního, v pořadí již 23. ročníku, Českého hudebního tábora mládeže, který letos poprvé probíhal na Hoře Matky Boží se vystřídalo na 160 studentů z České republiky, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Spojených států. Nové působiště nás přivítalo skvěle připraveným zázemím, které se všem účastníkům velmi líbilo. V úvodní části tábora jsme plně využili kapacitu jak poutního domu, tak i kláštera včetně přistýlek. Tábora se totiž účastnilo i 6 žáků místní ZUŠ, z nichž většina „na kopečku“ nocovala.
Sezónu zahájil v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert Pražského flétnového kvarteta. Smyčcový i dechový orchestr obsadily oba klášterní sály. Harfový obor využíval k nácviku klášterní kapli. V poutním domě, kde bylo hlavní ubytovací a stravovací zázemí, zkoušel flétnový obor a pěvecký sbor, který byl ve 2. běhu nahrazen kytarovým souborem. Klavíristy čekala každé ráno cesta dolů z kopce do Základní umělecké školy Králíky, kde probíhala výuka klavírní souhry. Na rozdíl od zbytku tábora čekal na klavíristy oběd ve školní jídelně, která vařila opravdu znamenitě. Ve dnech volna se klavíristé stravovali v nedaleké restauraci U Lípy. Pro klavíristy to byla určitá kompenzace za větší část dne, kterou trávili mimo tábor. Na Hedeč je vždy odpoledne vyvezl autobus, byli tak ušetřeni náročného stoupání.
Velký ohlas zaznamenávala vystoupení našich studentů, která se těšila větší a větší oblibě místního publika. Tradiční pověstné horko hornojelenského táborového stanu během závěrečných koncertů bylo nahrazeno reprezentativním zázemím sálu ZUŠ Králíky a obzvláště pak klubu Střelnice v Králíkách, kde se v pátek 12. července dokonce uskutečnila světová premiéra skladby amerického skladatele Jasona Nitsche v podání symfonického dechového orchestru pod taktovkou amerického dirigenta Roberta Cesario.
Velice rádi jsme se zapojili do tradiční kulturní události Vím já kostelíček, kde kromě našich lektorů a místních umělců vystupoval i varhanní virtuos prof. Václav Uhlíř, který měl pro naše klavírní studenty připravenu komentovanou prohlídku varhan v heřmanickém kostele.
V rámci výjezdního koncertu jsme spojili obě tradice několika posledních let, a sice uspořádat jeden z koncertů orchestru mimo tábor a vystoupit pro spoluobčany, kteří na naše koncerty běžně zavítat nemohou. Ve čtvrtek 11. července jsme zpříjemnili jedno odpoledne obyvatelům Domova důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě, kde vystoupil smyčcový orchestr, pěvecký sbor, harfový a klavírní obor.
Byli jsme nadšení ze skvělého přístupu a vstřícnosti místních lidí, s nimiž jsme denně přicházeli do styku. Snad jediné, na co si letos museli účastníci tábora zvykat, bylo chladné horské podnebí. Některé účastníky včetně pana dirigenta potrápilo na začátku 2. běhu nachlazení, ale jinak se tábor obešel bez vážnějších zdravotních komplikací.
Králíky nasadily laťku hudebních táborů opravdu vysoko, zejména pokud jde o kvalitu sociálních zařízení, ubytování a koncertní zázemí. Velkou předností Horního Jelení je lepší táborová atmosféra a kompaktnost tábora, protože vše je blízko a pod kontrolou. Proto Horní Jelení dostane v příštím roce šanci, byť delší část sezóny se stále odehraje v Králíkách, kde bude tábor v podobném rozsahu jako letos od 8.7. do 25.7.2020. Na začátku srpna se hudební tábor na týden do Horního Jelení vrátí. Plánujeme tam otevřít 3. běh se zaměřením na jazz band, komorní dechové a smyčcové soubory, zobcové flétny, kytaru a divadlo. Sezóna by tedy s přestávkou měla trvat celý měsíc a bude završena v sobotu 8.8.2020 v Horním Jelení.