Zdařilý návrat hudebního táboraDatum konání:
9.8.2020

Zkrácená sezóna Českého hudebního tábora mládeže 2020 proběhla začátkem srpna v rekreačním zařízení Tramtáryje Horní Jelení bez vážnějších komplikací. Účastnilo se jí a nutno podotknout, že i zdárně ji dokončilo 92 studentů od 10 do 19 let z různých koutů České republiky. Poprvé v historii tábora jsme se museli obejít bez zahraničních lektorů i studentů. Několik našich účastníků však během roku trvale pobývá mimo naši republiku (např. Německo nebo Lucembursko), proto i ten letošní ročník měl lehce mezinárodní nádech. Tábor měl podtitul Cesta kolem světa, a tak i když nám naši přátelé ze zahraničí velmi chyběli, mohli si účastníci na různé národy zahrát alespoň v rámci tématického večera. I náš koncertní stan se na 8 dní stal Carnegie Hangar.

Přestože koncerty v průběhu tábora byly neveřejné, poprvé jsme je živě přenášeli na našem YouTube kanálu. Záznam všech koncertů můžete shlédnout na adrese bit.ly/chtmvideo . Kdykoli tak můžete hudební tábor s jeho koncerty absolvovat znovu a znovu. I když během dvou deštivých dní jsme se potýkali s občasnými výpadky spojení, byli jsme sami překvapení, co je v dnešní době technicky možné. Koncerty měly v některých dnech přes 50 sledujících, dokonce i z USA. Velkou zásluhu na uskutečnění všech přenosů měl vedoucí bicí sekce a technický režisér Jakub Šilar.

Dechový orchestr pod taktovkou dirigenta Hudby Hradní stráže a Policie ČR plk. Václava Blahunka vsadil na „retro“ repertoár z prvních ročníků tábora. Současní studenti tak mohli hrát skladby, které kdysi hráli jejich současní učitelé hudby. Závěrečná Kmochova skladba Muziky, muziky dirigovaná teprve šestnáctiletou a patrně jedinou modrovlasou dirigentkou na světě, studentkou volitelného oboru dirigování Amélií Cvrkalovou, rozezpívala všechny diváky v Carnegie Hangar.

Repertoár smyčcového a symfonického orchestru, jehož nejmladším dirigentem se stal bývalý student tábora Dominik Landsinger z Prahy, vsadil jak na klasická díla, tak i na filmovou hudbu.

Protože během tábora nebyly žádné výjezdní koncerty ani výlety, studenti pouze cvičili a cvičili, takže svou délkou řada závěrečných vystoupení předčila i jedenáctidenní běh.

Tábor neunikl ani pozornosti médií, a tak kromě rozhovoru a reportáže pro Český rozhlas Pardubice, natáčela u nás Česká televize během závěrečného dne další díl z dokumentárního cyklu Srdcaři. K shlédnutí zde: https://www.facebook.com/udalostivychodnicechy/videos/hudební-tábor-v-horním-jelení-odpočíváme-hudbou-/618855235667106/

Velmi mile překvapeni jsme byli kvalitou ubytování a stravování rekreačního zařízení Tramtáryje, kde vznikla nová místa, která jsme mohli využít pro zkoušky nástrojových sekcí. V budoucnu určitě využijeme více i venkovní pódium. Všem lidem, kteří o nás v Tramtáryji pečovali, patří obrovský dík.


Česky English

27. 11. Xenie

Zítra: René

GPS souřadnice

Horní Jelení
50.0523172N, 16.0713917E 

http://www.borovice.cz

Návštěvnost stránek

445878