Rev. Walter MarekDatum konání:
10.11.2010

Marek_2_edited.jpg
Vedení ČHTM o.p.s. oznamuje, že 10.11.2010 navěky utichlo dobré srdce zakladatele myšlenky Českého hudebního tábora mládeže Patera Waltera Marka.
Rev. Walter Marek se narodil 29.9.1918 v Praze. Dětská léta prožil v Horním Jelení. Od útlého věku byl rodiči veden k hudbě. V Horním Jelení chodil na hodiny klavíru a houslí. V 10 letech začal studovat Biskupské gymnázium v Praze, poté pokračoval ve studiu v Biskupském semináři v Hradci Králové. Po vysvěcení na kněze působil jako kaplan v Litomyšli. Po únorovém převratu byl velice činný v protikomunistickém odboji. Odbojová činnost vedla až k jeho zatčení Státní bezpečností v únoru 1949. Při zatýkání se mu podařilo šťastnou náhodou uprchnout. Poté se musel několik dní skrývat, až se mu podařilo dostat do Prahy, odkud ho jeho přátelé z protikomunistického odboje dostali po několika týdnech ukrývání do americké okupační zóny Německa. Tam působil jako kaplan v uprchlickém táboře v Ulmu a tam také dostal nabídku od biskupa z města Grand Rapids v západním Michiganu, aby přešel do Spojených států amerických. Stalo se tak v roce 1951.
Jeho láska k hudbě mu pomáhala i v zámoří. Dávala útěchu nemocným, otvírala lidská srdce.
Když Pater Marek působil v roce 1966 jako kaplan v Nemocnici Milosrdných Sester ve městě Muskegon, oslovil ho Fritz Stansell, který potřeboval zdravotní personál na nově otevíraný tábor krásných umění Blue Lake Fine Arts Camp. Pater Marek se tak stal jedním z jeho zakladatelů. Jelikož jeho otec vedl v Horním Jelení Lidovou záložnu, získal v mládí kromě kladného vztahu k hudbě také vztah k administrativě a financím. V táboře se ujal funkce dobrovolného pokladníka. Tábor Blue Lake funguje dodnes. V současnosti se tam během jedné sezóny vystřídá přes 5000 mladých hudebníků, tanečníků, výtvarníků a divadelníků.
V roce 1990 po dlouhých 41 letech navštívil rodnou vlast, kde v Horním Jelení poznal svého prasynovce Josefa Kušičku, kterému dal v letech 1992 - 1997 příležitost poznat tábor Blue Lake, jak z pozice studenta, tak z pozice vedoucího oddílů. V roce 1996 se zrodila v hlavě Patera Marka myšlenka otevřít podobný tábor v České republice. Nejpříhodnějším místem se stalo jeho milované Horní Jelení. Realizátorem jeho myšlenek v České republice se stal Ing. Josef Kušička.
Pater Walter Marek v prvních deseti letech existence tábor významně podporoval nejen morálně, ale především finančně. Bez jeho podpory by nevznikla montovaná koncertní hala, nebyly by hudební nástroje pro výuku, nepůsobili by zde hudební pedagogové z USA atd.
Naposledy navštívil Horní Jelení v roce 2006 v rámci oslav 10. výročí založení tábora. Při této příležitosti mu bylo uděleno čestné občanství města Horní Jelení a také ocenění ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za přínos hudebnímu vzdělávání v České republice.
Jeho zdravotní stav mu již v dalších letech nedovolil tábor navštívit. V posledních letech života bojoval s Parkinsonovou chorobou. Zesnul tiše v kruhu svých přátel ve městě Traverse City ve státě Michigan, USA v požehnaném věku 92 let.


Česky English

27. 11. Xenie

Zítra: René

GPS souřadnice

Horní Jelení
50.0523172N, 16.0713917E 

http://www.borovice.cz

Návštěvnost stránek

445925