HLAVNÍ OBORY

SYMFONICKÉ ORCHESTRY

Příležitost pro mladé hudebníky hrát v dechovém či klasickém (smyčce + dechy) symfonickém tělese. Hra ve velkých orchestrech má blahodárný vliv na fyzický a psychický vývoj mladého člověka. Učí týmové práci a naslouchání druhým. Náplň oboru tvoří zkoušky, nácvik v hudebních sekcích a procvičení techniky hry. Smyčcové i dechové nástroje budou pracovat jak na samostatném programu, tak i na společných skladbách v rámci mládežnického symfonického orchestru.  Do repertoáru vybírají dirigenti řadu více či méně náročných skladeb různých stylů, období a autorů. Minimální doporučená zkušenost s hudebním nástrojem je 2 - 3 roky pro dechové nástroje a 4 roky pro smyčce. 

Naučila jsem se jak správně táhnout smyčcem, jak více rozlišovat forte od piana, jak více proplouvat ostatními hlasy a zaposlouchat se do nich. Ale hlavně...více cítit hudbu. A milovat každou hudbu co hraji. (Nikola, 17 let, symfonický smyčcový orchestr, 29.7.2016)

Každý rok se setkám s přáteli a potkám se s novými lidmi. Zahraji si v super orchestrech pod vedením zkušených dirigentů, kteří nám předávají svoje rady a moudra. Je nám dána možnost předvést své schopnosti na koncertech, které jsou téměř každý den. Odjíždíme se spoustou vzpomínek na tábor (Marek, 17 let, symfonický dechový orchestr, 29.7.2016)

Na ČHTM jsem se velmi zlepšila v mých hudebních dovednostech.
E. K., 12 let, symfonický smyčcový orchestr, 25.7.2014

Naučila jsem se další hmaty a přesněji ladit (s ostatními). Zjistila jsem, že se ve skladbě může měnit nejen předznamenání, ale i rychlost, rytmus a hlavně počet dob v taktu. Celkově jsem se zlepšila v hraní. Poznala jsem nové lidi a také jsem se dost nasmála. Hlavně ráda sem jezdím, jelikož jsou tu úžasní lidé - dirigenti, vedoucí..., kteří nás chápou a dokážou se s námi zasmát. Jsem hrozně ráda, že sem mohu jezdit.
H. S., 13 let, symfonický dechový orchestr, 25.7.2014

Plánovaný repertoár symfonického orchestru bude vybrán z následujících skladeb

Symfonický dechový orchestr

Francis McBeth - Canto
William Pearson Bruce Byrd - Court Festival
Karel Bělohoubek - Devil's Galop
Julius Fučík - Entry of the Gladiators
Václav Nelhybel - Evening Song
Joel Blahnik - Fanfare and Processional
Václav Nelhybel - Chorale
Joel Blahnik - Invention No. 1
Percy Grainger - Irish Tune from County Derry
A. Dvořák - Slavonic Dance No. 3
Václav Nelhybel - Suite from Bohemia
Scott Joplin - The Entertainer
František Kmoch - Muziky, muziky
 

ČHTM, 11 dní (mírně pokr. + pokročilí), Králíky
8.7. - 18.7.2020
Symfonický dechový orchestr - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM, 11 dní (mírně pokr. + pokročilí), Králíky
8.7. - 18.7.2020
Symfonický smyčcový orchestr - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM,  7 dní (začátečníci + mírně pokročilí), Králíky 
19.7. - 25.7.2020
Symfonický dechový orchestr - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM,  7 dní (začátečníci + mírně pokročilí), Králíky
19.7. - 25.7.2020
Symfonický smyčcový orchestr - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM, 8 dní, H. Jelení
1.8. - 8.8.2020
Symfonický dechový orchestr plk. Václav Blahunek, Ph.D., ČR
ČHTM, 8 dní, H. Jelení
1.8. - 8.8.2020
Symfonický smyčcový orchestr Dominik Landsinger, ČR

 

 

 

MEZINÁRODNÍ PĚVECKÝ SBOR (I.C.E.)

 Studenti zapsaní do nového hlavního oboru budou mít možnost zazpívat si společně se studenty z různých zemí písně různých období a žánrů v angličtině, latině a afroamerické spirituály. Předchozí zkušenost ve sboru je vítána, avšak není podmínkou.

 

Mým hlavním oborem byl sbor, kterým jsem byla naprosto fascinována. Setkala jsem se tam s lidmi, kteří měli pro zpěv nesmírné nadšení stejně jako já. Naše sbormistryně byla skvělým završením a celých 10 dní jsem měla ze zkoušek ohromnou radost a musím říct, že nám to dost šlo. Hlavní ale je, že jsem nejen zdokonalila svou maličkost ve sborovém zpěvu, ale hlavně jsem poznala spoustu nových, milých, talentovaných, ale přesto skromných lidí. Ráda se sem příští rok zase vrátím a budu čekat, co mě potká příští rok. (Carolina, 15 let, mezinárodní pěvecký sbor, 30.7.2016)

 

ČHTM, 8 dní, H. Jelení
1.8. - 8.8.2020

Mezinárodní pěvecký sbor Mgr. Karolína Klempířová, ČR

 

SOUBOR ZOBCOVÝCH FLÉTEN

Velká příležitost pro mladé hudebníky hrát v souboru zobcových fléten. Hra na zobcovou flétnu v přírodním prostředí působí blahodárně na organismus dítěte. Minimální doporučená zkušenost s hudebním nástrojem je 2 roky.

ČHTM, 11 dní, Králíky 
8.7. - 18.7.2020
Soubor zobcových fléten - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM, 8 dní,  Horní Jelení
1.8. - 8.8.2020
Soubor zobcových fléten Mgr. Monika Bláhová, ČR

 

KYTAROVÝ SOUBOR

Skvělá šance vyzkoušet si souhru v kytarovém souboru. Do repertoáru budou zařazeny skladby různých období. Minimální doporučená zkušenost s hudebním nástrojem je 2 roky.

Baví mě více hrát na kytaru.
T. K., 11 let, kytarový soubor, 2.8.2014

ČHTM, 8 dní, Horní Jelení 
1.8. - 8.8.2020
Kytarový soubor Tomáš Veselka, DiS., ČR

 

 

AKORDEONOVÝ SOUBOR

Skvělá šance vyzkoušet si souhru v novém akordeonovém souboru. Do repertoáru budou zařazeny skladby různých období. Minimální doporučená zkušenost s hudebním nástrojem je 2 roky.

ČHTM, 7 dní, Králíky 
19.7. - 25.7.2020
Akordeonový soubor - ZRUŠENO ZRUŠENO

 

KLAVÍR

Tento obor zahrnuje hodiny pod dohledem instruktorů i soukromá cvičení. Pozornost bude soustředěna zejména na klavírní souhru, a to jak skladby pro 4 a více rukou, tak i souhru dvou klavírů. Výuka probíhá v budově Základní umělecké školy Králíky vzdálené 1,5 km od tábora. Kapacita oboru je zde omezena na 14 osob. V Horním Jelení probíhá výuka v budově základní školy, kde je kapacita 10 osob. Minimální  doporučená zkušenost je 2 roky.

Co napsat..., snad jen, že díky tomuto táboru jsem poznala spousty nových lidí a vyzkoušela jsem i něco nového. Zúčastnila jsem se již potřetí a nikdy jsem nebyla zklamaná, takže DĚKUJI! 3x I LOVE ČHTM!
A. V., 12 let, klavírní souhra, 26.7.2014

ČHTM, 11 dní, Králíky, 
8.7. - 18.7.2020
Klavír - souhra - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM, 7 dní, Králíky, 
19.7. - 25.7.2020
Klavír - souhra - ZRUŠENO ZRUŠENO
ČHTM, 8 dní, Horní Jelení
1.8. - 8.8.2020
Klavír - souhra Lucie Johnová, ČR

HARFA

hlavní obor: 4 studenti - bez vlastního nástroje, vedlejší obor: 4 studenti

Šance pro studenty učit se hře na tento jedinečný královský nástroj. Zaměřuje se jak na lidovou harfu pro začátečníky, tak i na orchestrální hru, kde účast doporučujeme studentům, kteří mají předchozí zkušenost s nástrojem. Studenti si mohou vyzkoušet harfovou souhru. Pro úplné začátečníky je určen volitelný obor. Studenti obou oborů by měli ovládat četbu not dle houslového i basového klíče. Vlastní nástroj vítán.

Tábor mi přinesl zkušenosti ve hře v orchestru. Našla jsem si nové přátele. Našla nové kontakty. Přípravu na konzervatoř. 
K. Š., 15 let, harfa, 25.7.2014

ČHTM, 8 dní, H.Jelení 
1.8. - 8.8.2020
Harfa

Pavla Novotná, ČR

 

MUZIKÁLOVÝ TANEC

 Studenti budou mít příležitost nacvičit a zatančit si skupinovou choreografii na vybrané muzikálové melodie s důrazem na správné držení těla a nácvik tanečních prvků různých tanců.

ČHTM, 8 dní, Horní Jelení 
1.8. - 8.8.2020
Muzikálový tanec - ZRUŠENO ZRUŠENO

 

ČESKÉ DIVADLO

Studenti budou mít možnost zahrát si společně v divadelním souboru, kde si mohou vyzkoušet různá improvizační cvičení, zdokonalit vystupování na pódiu i hlasový projev. Náplň oboru tvoří nácvik scének i kratších divadelních her pod vedením našich lektorů.

 

ČHTM, 8 dní , H.Jelení
1.8. - 8.8.2020
České divadlo Bc. Renáta Šťastná, ČR