Aktuality


Adventní koncert ČHTM v Senátu

Datum konání: 8. 12. 2019

Tradiční setkání současných i bývalých studentů Českého hudebního tábora mládeže se letos uskuteční o 2. adventní neděli 8.12.2019 v 16:00 v budově Senátu v Praze. Děje se tak na pozvání 1. místopředsedy horní komory Parlamentu ČR Mgr. Jiřího Růžičky, který byl v letech 1990 – 2018 ředitelem Gymnázia Jana Keplera na Praze 6 a poskytoval současným i bývalým studentům hudebního tábora prostory gymnázia pro nácvik všech dosavadních adventních koncertů. Přijeďte nasát atmosféru adventní Prahy a užít si slavnostní atmosféru koncertu v Senátu. Formulář k rezervaci míst naleznete na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/CeskyHudebniTaborMladeze/

.koncert_v_senatu.jpgNový rezervační formulář

Datum konání: 5. 12. 2019

Pro všechny zájemce o účast v Českém hudebním táboře mládeže jsme zprovoznili nový rezervační formulář, na který se dostanete přes odkaz v menu. K vyplnění elektronické přihlášky se dostanete až pomocí odkazu, který obdržíte e-mailem spolu s potvrzením rezervace (prosím kontrolujte i nevyžádanou poštu). Pro vyplnění přihlášky budete opět potřebovat číslo rezervace z emailové zprávy a autorizační kód, který obdrží rodič / zákonný zástupce SMS zprávou. Dnes začínáme s rozesíláním předběžných rezervací studentům, kteří se tábora účastnili loni. Tyto předběžné rezervace platí do 31.12.2019. Možnost využít Vánoční bonus 2% ke slevě První moment vyprší již 15.12.2019.K 30. výročí sametové revoluce

log_37_2.jpgNebýt počátku sametové revoluce před 30 lety, nevznikl by ani Český hudební tábor mládeže. Zakladatele tábora Patera Waltera Marka totiž dohnal komunistický režim k emigraci v roce 1949, jinak by nejspíš skončil na mnoho let ve vězení, v tom lepším případě. V emigraci v USA poznal v polovině 60. let zakladatele tábora krásných umění Blue Lake manžele Stansellovy. Myšlenka ho natolik zaujala, že se stal na více než 40 let dobrovolným pokladníkem této neziskové organizace. Nebýt pádu totalitního režimu v roce 1989, nemohla by se tato úžasná myšlenka dostat do České republiky. Važme si proto svobody, kterou máme, a pečujme o ni. K 30. výročí sametové revoluce, přinášíme našim studentům dárek v podobě přihlášky na nadcházející sezónu, která bude s malou pauzou trvat celý měsíc a poprvé se uskuteční na 2 různých místech. Chystáme se otevřít 4 nové hlavní obory. 

Přihláška na sezónu 2020 je k dispozici v sekci Ke stažení ve formátu PDF. Na zprovoznění elektronických formulářů zatím pracujeme. Pobyt v ČHTM 2020 můžete dát i letos jako dárek pod stromeček. K tomu stačí do 18.12. odeslat vyplněnou přihlášku a na účet 5129451307/4000 poslat první splátku ve výši alespoň 2000 Kč. Jako variabilní symbol uveďte rodné číslo účastníka, které zároveň napište na přihlášku. Do poznámky k platbě napište jméno účastníka. Dárkový certifikát následně odešleme na vaši adresu a pro jistotu i na váš e-mail, kdyby náhodou poštovní sobi zabloudili. Na přihlášky podané tímto způsobem můžete uplatnit Vánoční bonus 2%, který můžete kombinovat se slevou První moment 2% (úhrada v plné výši do 20.12.2019), nebo můžete využít Novoroční bonus 1% ke slevě První moment - přihláška do 31.12.2019 a úhrada v plné výši do 15.1.2020 nebo pouze využít slevu První moment při podání přihlášky do 15.1.2020 a úhradě v plné výši do 31.1.2020. A POZOR, ceny uvedené na přihlášce jsme schopni garantovat pouze pro přihlášky přijaté do 31.1.2020.Vydařená premiéra pod Sněžníkem

Během letošního, v pořadí již 23. ročníku, Českého hudebního tábora mládeže, který letos poprvé probíhal na Hoře Matky Boží se vystřídalo na 160 studentů z České republiky, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Spojených států. Nové působiště nás přivítalo skvěle připraveným zázemím, které se všem účastníkům velmi líbilo. V úvodní části tábora jsme plně využili kapacitu jak poutního domu, tak i kláštera včetně přistýlek. Tábora se totiž účastnilo i 6 žáků místní ZUŠ, z nichž většina „na kopečku“ nocovala.
Sezónu zahájil v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert Pražského flétnového kvarteta. Smyčcový i dechový orchestr obsadily oba klášterní sály. Harfový obor využíval k nácviku klášterní kapli. V poutním domě, kde bylo hlavní ubytovací a stravovací zázemí, zkoušel flétnový obor a pěvecký sbor, který byl ve 2. běhu nahrazen kytarovým souborem. Klavíristy čekala každé ráno cesta dolů z kopce do Základní umělecké školy Králíky, kde probíhala výuka klavírní souhry. Na rozdíl od zbytku tábora čekal na klavíristy oběd ve školní jídelně, která vařila opravdu znamenitě. Ve dnech volna se klavíristé stravovali v nedaleké restauraci U Lípy. Pro klavíristy to byla určitá kompenzace za větší část dne, kterou trávili mimo tábor. Na Hedeč je vždy odpoledne vyvezl autobus, byli tak ušetřeni náročného stoupání.
Velký ohlas zaznamenávala vystoupení našich studentů, která se těšila větší a větší oblibě místního publika. Tradiční pověstné horko hornojelenského táborového stanu během závěrečných koncertů bylo nahrazeno reprezentativním zázemím sálu ZUŠ Králíky a obzvláště pak klubu Střelnice v Králíkách, kde se v pátek 12. července dokonce uskutečnila světová premiéra skladby amerického skladatele Jasona Nitsche v podání symfonického dechového orchestru pod taktovkou amerického dirigenta Roberta Cesario.
Velice rádi jsme se zapojili do tradiční kulturní události Vím já kostelíček, kde kromě našich lektorů a místních umělců vystupoval i varhanní virtuos prof. Václav Uhlíř, který měl pro naše klavírní studenty připravenu komentovanou prohlídku varhan v heřmanickém kostele.
V rámci výjezdního koncertu jsme spojili obě tradice několika posledních let, a sice uspořádat jeden z koncertů orchestru mimo tábor a vystoupit pro spoluobčany, kteří na naše koncerty běžně zavítat nemohou. Ve čtvrtek 11. července jsme zpříjemnili jedno odpoledne obyvatelům Domova důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě, kde vystoupil smyčcový orchestr, pěvecký sbor, harfový a klavírní obor.
Byli jsme nadšení ze skvělého přístupu a vstřícnosti místních lidí, s nimiž jsme denně přicházeli do styku. Snad jediné, na co si letos museli účastníci tábora zvykat, bylo chladné horské podnebí. Některé účastníky včetně pana dirigenta potrápilo na začátku 2. běhu nachlazení, ale jinak se tábor obešel bez vážnějších zdravotních komplikací.
Králíky nasadily laťku hudebních táborů opravdu vysoko, zejména pokud jde o kvalitu sociálních zařízení, ubytování a koncertní zázemí. Velkou předností Horního Jelení je lepší táborová atmosféra a kompaktnost tábora, protože vše je blízko a pod kontrolou. Proto Horní Jelení dostane v příštím roce šanci, byť delší část sezóny se stále odehraje v Králíkách, kde bude tábor v podobném rozsahu jako letos od 8.7. do 25.7.2020. Na začátku srpna se hudební tábor na týden do Horního Jelení vrátí. Plánujeme tam otevřít 3. běh se zaměřením na jazz band, komorní dechové a smyčcové soubory, zobcové flétny, kytaru a divadlo. Sezóna by tedy s přestávkou měla trvat celý měsíc a bude završena v sobotu 8.8.2020 v Horním Jelení.Pokyny pro účastníky ČHTM 2019 k dispozici

Datum konání: 6. 6. 2019

V sekci Ke stažení byly uveřejněny Pokyny pro účastníky ČHTM 2019 v Králíkách včetně večerních programů, formuláře výpisu ze zdravotní dokumentace, mapy města Králíky. S pokyny se tentokrát pečlivě seznamte, neboť letošní tábor je v mnohém odlišný.
Pokud máte objednaný vlastní spací pytel a polštář, nezapomeňte doma vlastní prostěradlo, jinak nebude možné slevu z pobytu uplatnit a cenu tábora bude nutné doplatit.
Formulář přání týkající se stravy, zdravotních omezení, dopravy a objednávky jídel pro rodinné příslušníky v den příjezdu a odjezdu není v tuto chvíli k dispozici v elektronické podobě. Prosím, použijte formulář, který je součástí pokynů, vyplňte jej, naskenujte a pošlete na info@chtm.cz nejpozději 15 dnů před nástupem na tábor.  
Podobně jako loni platí povinnost účastníků odevzdat podepsaný slib studenta při příjezdu do tábora. Studenti do 18 let mají povinnost odevzdat formulář o zdravotní způsobilosti potvrzený lékařem (platnost 2 roky) a souhlas zákonných zástupců s případným ošetřením. Všichni účastníci musí přivézt s sebou potvrzení o bezinfekčnosti a kartičku zdravotní pojišťovny nebo její kopii. 
Součástí potvrzení o bezinfekčnosti je souhlas účastníků (zákonných zástupců) s úhradou veškerých případných zdravotnických poplatků. 
Studenti klavíru mají povinnost přivézt si s sebou boty na přezutí (nejlépe tenisky s bílou podrážkou). 
Zájemci se mohou opět přihlásit na koncertní vystoupení na Talent Show ve středu 10.7.2019 od 19:30 a ve čtvrtek 18.7.2019 (koncertní program) se zasláním korepetic do 23.6.2019. na info@chtm.cz nebo ČHTM o.p.s., Kolářského 390, 533 74 Horní Jelení. 
Přihlášky na poslední chvíli

Datum konání: 28. 5. 2019

Do Českého hudebního tábora mládeže v Králíkách v termínu od 3.7. do 20.7.2019 se můžete hlásit i po uzávěrce přihlášek, ale pouze s vlastní nebo vypůjčenou polokošilí (rádi vám ji půjčíme). Nějaká volná místa hlavně na 2. běhu ještě jsou. Potřebujeme obsadit divadelní obor od 14.7. do 20.7.2019. Pokud doma rádi hrajete na rodiče divadlo, můžete si to natrénovat u nás na táboře za nižší cenu.  Většina dalších vypsaných nástrojových slev (fagot, klarinet, saxofon, lesní roh, trombon, viola violoncello, kontrabas aj.) je také stále nevyužita, tak neváhejte a koukněte do sekce Základní informace a pošlete přihlášku, doporučujeme tu v PDF v sekci Ke stažení.
A ještě POZOR! Český hudební tábor mládeže hledá lektora či lektorku klavírní souhry a klavírního korepetitora či korepetitorku pro 1. běh od 3.7. do 13.7.2019. Pokud o někom šikovném víte (může to být i student vyššího ročníku konzervatoře), řekněte mu o našem skvělém táboře. Těšíme se na vás!Nástrojové slevy vypsány

Datum konání: 15. 4. 2019

Pouhý měsíc zbývá do uzávěrky přihlášek na letošní ročník Českého hudebního tábora mládeže. S platností od 15.4.2019 do kapacitního naplnění tábora vyhlašujeme nástrojové slevy v celkové výši 10500 Kč. Tyto slevy je možné poskytnout pouze pro NOVĚ zaregistrované přihlášky nebo pro rozšíření registrace z 1 běhu na 2 běhy. 
Více informací o slevách pro jednotlivé nástroje získáte v sekci Základní informace. Pro poskytnutí slevy na hudební nástroj je potřeba zaslat doporučení od učitele hudby. U nehudebních oborů postačí podaná přihláška. Formulář potvrzení získáte v sekci Ke stažení. Doporučení zašlete až poté, co bude Vaše přihláška zaregistrována a vy budete mít jistotu, že Vám sleva neutekla. Případné další informace či rezervace slev na tel. 723 130 004, případně e-mailem na info@chtm.cz.Darujte pobyt v ČHTM 2019 k Vánocům

Přihlášky na sezónu 2019 jsou k dispozici v sekci Ke stažení ve formátu PDF. Na zprovoznění elektronických formulářů zatím pracujeme, předpokládané spuštění je 7.12. Pobyt v ČHTM 2019 můžete dát i letos jako dárek pod stromeček. K tomu stačí do 18.12. odeslat vyplněnou přihlášku a na účet 5129451307/4000 první splátku ve výši alespoň 1000 Kč. Jako variabilní symbol uveďte rodné číslo účastníka, které zároveň napište na přihlášku. Do poznámky k platbě napište jméno účastníka. Dárkový certifikát následně odešleme na vaši adresu a pro jistotu i na váš e-mail, kdyby náhodou poštovní sobi zabloudili. Na přihlášky podané tímto způsobem platí Vánoční bonus 1%, který můžete kombinovat se slevou První moment 2% (úhrada v plné výši do 10.1.2019) nebo pouze využít slevu První moment - úhrada v plné výši do 31.1.2019. A POZOR, ceny uvedené na přihlášce jsme schopni garantovat pouze pro přihlášky přijaté do 31.12.2018.Adventní koncert ČHTM 2018

Datum konání: 9. 12. 2018

adventni_koncert.jpgStejně jako loni, tak i v letošním roce se sejdou studenti, vedoucí a učitelé Českého hudebního tábora mládeže v adventní Praze, aby společně nacvičili repertoár na Adventní koncert, který se uskuteční v neděli 9. prosince od 16:00 v Kasárnách Karlín v Praze. V programu zazní mimo jiné skladby J. J. Ryby, J. S. Bacha, T. N. Koutníka a P. I. Čajkovského nebo třeba světová premiéra skladby Jazz Christmas dirigenta orchestru Dominika Landsingera, který působí v ČHTM jako vedoucí oddílu a houslové sekce.
Přijeďte zavzpomínat na letní působení ČHTM v Horním Jelení, vychutnat kouzlo předvánoční Prahy a podpořit tento jedinečný hudebně vzdělávací projekt v České republice, který otevře svou 23. sezónu na Hoře Matky Boží u města Králíky 3. července 2019. Vstupné je dobrovolné.XXII. ročník ČHTM

Datum konání: 4. 8. 2018

Na XXII. ročník Českého hudebního tábora mládeže zavítalo celkem 204 studentů a 36 učitelů a vedoucích ze 4 zemí (České republiky, Slovenska, USA a Číny).
Táborovou sezónu zahájil harfový koncert kvarteta rodiny Jouzových Prah-A-harP Quartet, který se netradičně uskutečnil v kostele Nejsvětější Trojice v Horním Jelení.
V 1. běhu se studenti zdokonalovali ve hře v symfonických orchestrech, souboru zobcových fléten, pěveckém sboru, klavírní i harfové souhře. 
Kromě pravidelných večerních koncertů na studenty čekal 24.7. výjezdní večerní koncert v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli, který se konal u příležitosti 100. výročí narození zakladatele Českého hudebního tábora mládeže Patera Waltera Marka. Právě z Litomyšle Pater Marek téměř před 70 lety šťastnou náhodou uprchl při zatýkání Státní bezpečností a byl nucen odejít do emigrace, nejprve do Německa a v roce 1951 do USA.
Výjezdní koncert doplnila prohlídka historického centra města, které je v seznamu památek UNESCO nebo prohlídka kostela.
Tým oddílových vedoucích si letos v rámci večerních aktivit připravil zajímavou noční hru zaměřenou na poskytování první pomoci. Hra volně navazovala na loňské požárně evakuační cvičení. Studenti byli svědky mnoha věrně vyhlížejících situací, jako třeba hypoglykemického šoku, epileptického záchvatu nebo autohavárie, která byla "přístupná" pouze starším oddílům. Jednotlivé situace je měly naučit, jak poskytovat první pomoc do příjezdu záchranné služby. 
Velký ohlas měl také westernový večer, kdy se koncertní hala proměnila na jeden večer v saloon, kde se hrálo na piano, tančilo, hrály karty, snad jen místo "ohnivé vody" tekla proudem malinovka.
O své zkušenosti s letošním výměnným pobytem v táboře Blue Lake v USA a v americké hostitelské rodině se s účastníky tábora podělili klavíristé Jiří Matoušek a Jiří Svatoš.
Zahájení II. běhu obstaral svým recitálem ruský klavírista Vsevolod Tokmakov. Na 2. běhu harfy nahradila kytara a pěvecký sbor vystřídalo české divadlo. Ostatní obory zůstaly stejné.
Jak dirigent smyčcového a symfonického orchestru Dr. Paul Kim, tak i nový dirigent symfonického dechového orchestru a jazz bandu Dr. Robert James Cesario z USA si pochvalovali hudební úroveň mladých českých hudebníků. Oba orchestry zvládly nacvičovat v koncertním stanu i navzdory velkému horku. Díky dechovému orchestru zazněla evropská premiéra několika skladeb mladého amerického dirigenta Jasona Nitsche.
Letošní sezóna byla také ve znamení loučení Českého hudebního tábora mládeže s Horním Jelením. Protože do konce června nebyl znám nový majitel rekreačního zařízení Radost, byli jsme nuceni hledat nové působiště pro náš tábor, kterým se od 3.7. do 20.7.2019 stane Hora Matky Boží u města Králíky. Věříme, že půjde pouze o loučení dočasné, a že se brzy podaří vlastnictví areálu vyřešit a hudební tábor se bude moci do Horního Jelení opět vrátit. 
Česky English

3. 12. Svatoslav

Zítra: Barbora

GPS souřadnice

Horní Jelení
50.0523172N, 16.0713917E 

http://www.borovice.cz

Návštěvnost stránek

446302