Aktuality


Nabídka ČHTM pro rok 2012

Datum konání: 20. 12. 2011

V roce 2012 bychom chtěli kvůli velkému zájmu o klavírní obor ze zahraničí uspořádat celkem 3 běhy tábora. Ve všech 3 bězích bude zastoupen obor klavírní souhra. Konání 3. běhu tábora bude definitivně potvrzeno koncem ledna 2012 a závisí na počtu přihlášek. Čím více jich bude, tím je větší šance, že se uskuteční.
V novém běhu jsme otevřeli nové obory - mezinárodní pěvecký sbor, který poskytne možnost zazpívat si především v angličtině, ale také např. v latině. Dalším oborem je pochodová kapela / jazz band. Tedy půjde hlavně o jazz band, který byl dosud v našem táboře velmi oblíbeným volitelným oborem. Cílem bylo poskytnout více prostoru pro tuto oblíbenou aktivitu. Obor bude doplněn nácvikem hry v pochodové dechové kapele. Bude to určitě rozšíření dovedností pro každého hudebníka na dechové nástroje. Dalším novým oborem je české divadlo, které se zaměří na nácvik improvizace, zdokonalení pohybových a hlasových schopností. Do naší nabídky se vrací Výtvarný obor, který se zaměřuje na podporu tvořivosti v přírodním prostředí tábora a práci s přírodními materiály.Hlasujte pro ZŠ Horní Jelení

Datum konání: 27. 10. 2011

základní škola.jpg
Na internetových stránkách www.nejlepsiceskaskola.cz/hlasuj můžete svým hlasováním do 3.11.2011, 15:30 podpořit Základní školu v Horním Jelení v soutěži Nejlepší česká škola. Český hudební tábor mládeže o.p.s. se Základní školou v Horní Jelení úzce spolupracuje, neboť v budově základní školy probíhá v letních měsících výuka klavírního oboru Českého hudebního tábora mládeže. Ve školním roce probíhají v budově školy zájmové kroužky Centra volného času, které naše společnost rovněž organizuje. Děkujeme za Váš hlas.

http://www.nejlepsiceskaskola.cz/hlasujČHTM v roce 2012

Datum konání: 16. 10. 2011

Vzhledem k velkému zájmu zahraničních studentů zejména o klavírní obor plánujeme uskutečnit XVI. sezónu Českého hudebního tábora mládeže v Horním Jelení v roce 2012 ve třech bězích. 1. běh se bude konat od 19.7. do 28.7. s obory symfonické orchestry (smyčce + dechy), soubor zobcových fléten, klavír - souhra, harfa. Ve druhém běhu od od 29.7. do 4.8. budou otevřeny obory symfonické orchestry (smyčce + dechy), kytarový soubor, klavír - souhra a anglické divadlo. V nově otevíraném třetím běhu od 5.8. do 11.8. bude možné zapsat se do oborů mezinárodní pěvecký sbor, pochodová kapela & jazz band, klavír - souhra, české divadlo, výtvarný obor. Elektronické přihlášky plánujeme zprovoznit začátkem prosince.ČHTM 2011, XV. sezóna

Datum konání: 8. 8. 2011

chtm_2011.jpg
Jedním slovem ÚŽASNÝ. I tak by se dal charakterizovat právě skončený 15. ročník Českého hudebního tábora mládeže (ČHTM), který probíhal ve dnech 21.7. – 6.8. v rekreačním zařízení Radost, Horní Jelení. Celkem se zde vystřídalo 190 mladých hudebníků a 37 učitelů a vedoucích ze 13 zemí (ČR, Slovensko, Polsko, Německo, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Japonsko, Korea, Mexiko, USA a Indie).
Na zahájení sezóny zavítal do našeho tábora po 14 letech dechový orchestr Haná Přerov, který sice přijel v prázdninami zmenšené sestavě, ale i přesto se jejich zahajovací koncert všem líbil.
Poprvé do České republiky přijela dirigovat paní Valerie Palmieri, která má velké zkušenosti s dirigováním mládežnických symfonických orchestrů v americkém státě Michigan. Nový repertoár studenty doslova nadchl a bavil. Americký dirigent Jon Waite, který zde byl již potřetí a tentokrát nově i v pozici vedoucího táborového big bandu, opět přivezl zajímavé skladby. Orchestry v obou bězích tábora pracovaly jak na odděleném programu, tak následně i na společných skladbách. Asi nejsilnějším zážitkem byl koncert v kostele Nejsvětější Trojice k uctění památky zakladatele ČHTM Patera Waltera Marka.
Pro obyvatele Horního Jelení byla určitě zpestřením všedního života pochodová kapela ČHTM, která zahrála před samotným koncertem v kostele. Na náměstí v Horním Jelení zahrál táborový big band a sekce klarinetů a příčných fléten. Vedle toho se nám podařilo uskutečnit vystoupení zobcových fléten a táborového sboru v domě s pečovatelskou službou K Dubu. Pro účastníky tábora byl opět zpestřením výjezdní koncert dechového orchestru a big bandu v Čermné nad Orlicí. Snad jen to počasí mohlo být letos trochu vlídnější, jistě by na naše vystoupení zavítalo více návštěvníků.
Velké poděkování patří vedení města Horní Jelení bez jehož přispění by nebylo možné uskutečnit ani hudební tábor, ani aktivity Centra volného času, které naše obecně prospěšná společnost zastřešuje. Poděkování patří rovněž vedení Základní školy v Horním Jelení, kde opět letos mohla probíhat výuka klavíru. Velký dík si zaslouží všichni sponzoři a dárci, kteří podpořili letošní ročník tohoto jedinečného hudebně vzdělávacího projektu. Děkujeme též vedení rekreačního zařízení Radost. Účastníci si letos pochvalovali zejména zlepšení stravování.
I když před začátkem sezóny panovaly velké obavy o další osud hudebního tábora vzhledem ke klesající podpoře z veřejných rozpočtů (letošní sezónu nepodpořilo žádné z ministerstev), kvalita letošní sezóny, dobře fungující nový tým vedoucích a rostoucí zájem o tento projekt v zahraničí dávají tomuto projektu naději na přežití. Pokud vše dobře půjde, bude 16. sezóna zahájena 19.7.2012.Program koncertů 2011

Datum konání: 17. 7. 2011

Na naši hlavní stránku byl umístěn program koncertů XV. sezóny Českého hudebního tábora mládeže v Horním Jelení. Těšíme se na vaši návštěvu.Aktualizace pokynů

Datum konání: 17. 7. 2011

Dne 17.7.2011 byla umístěna aktualizace pokynů pro účastníky ČHTM 2011, která se týká hráčů na dechové nástroje - pokud máte doma pochodové lyry, přivezte je s sebou.
Další změna se týká upřesnění času a místa odjezdu z Prahy 30.7. v 16:00 od hlavního nádraží, návrat studentů 1. běhu do Prahy k hlavnímu nádraží okolo 21:00. Návrat po 2. běhu v neděli 7.8.2011 v 9:30 letiště Ruzyně, v 10:30 k hlavnímu nádraží.Pokyny pro účastníky ČHTM 2011 k dispozici

Datum konání: 10. 6. 2011

V sekci Ke stažení byly uveřejněny Pokyny pro účastníky ČHTM 2011 v Horním Jelení včetně večerních programů, formuláře výpisu ze zdravotní dokumentace, map okolí Horního Jelení a odkazu na elektronický formulář přání.
Podobně jako loni platí povinnost účastníků odevzdat podepsaný slib studenta při příjezdu do tábora. Studenti do 18 let mají povinnost odevzdat formulář výpisu ze zdravotní dokumentace (platnost 1 rok). Všichni účastníci musí přivézt s sebou potvrzení o bezinfekčnosti a originál kartičky zdravotní pojišťovny.
Součástí potvrzení o bezinfekčnosti je souhlas účastníků (zákonných zástupců) s úhradou veškerých případných zdravotnických poplatků.
Studenti klavíru a anglického divadla mají povinnost přivézt si s sebou boty na přezutí (nejlépe tenisky s bílou podrážkou).
Zájemci se mohou opět přihlásit na koncertní vystoupení na Talent Show v neděli 24.7.2011 (koncertní program) se zasláním korepetic do 30.6.2011.Přihlášky ČHTM 2011 online

Datum konání: 28. 12. 2010

Od 21.12.2010, 09:00 jsou na našich internetových stránkách k dispozici přihlášky na sezónu 2011. Opět nabízíme možnost podat přihlášku prostřednictvím internetu. Registrace na novou sezónu začíná 2.1.2011, avšak rezervaci či přihlášku je možné poslat již nyní. Z kapacitních důvodů můžeme prozatím registrovat pouze jeden klavírní běh. Děkujeme za pochopení.Rev. Walter Marek

Datum konání: 10. 11. 2010

Marek_2_edited.jpg
Vedení ČHTM o.p.s. oznamuje, že 10.11.2010 navěky utichlo dobré srdce zakladatele myšlenky Českého hudebního tábora mládeže Patera Waltera Marka.
Rev. Walter Marek se narodil 29.9.1918 v Praze. Dětská léta prožil v Horním Jelení. Od útlého věku byl rodiči veden k hudbě. V Horním Jelení chodil na hodiny klavíru a houslí. V 10 letech začal studovat Biskupské gymnázium v Praze, poté pokračoval ve studiu v Biskupském semináři v Hradci Králové. Po vysvěcení na kněze působil jako kaplan v Litomyšli. Po únorovém převratu byl velice činný v protikomunistickém odboji. Odbojová činnost vedla až k jeho zatčení Státní bezpečností v únoru 1949. Při zatýkání se mu podařilo šťastnou náhodou uprchnout. Poté se musel několik dní skrývat, až se mu podařilo dostat do Prahy, odkud ho jeho přátelé z protikomunistického odboje dostali po několika týdnech ukrývání do americké okupační zóny Německa. Tam působil jako kaplan v uprchlickém táboře v Ulmu a tam také dostal nabídku od biskupa z města Grand Rapids v západním Michiganu, aby přešel do Spojených států amerických. Stalo se tak v roce 1951.
Jeho láska k hudbě mu pomáhala i v zámoří. Dávala útěchu nemocným, otvírala lidská srdce.
Když Pater Marek působil v roce 1966 jako kaplan v Nemocnici Milosrdných Sester ve městě Muskegon, oslovil ho Fritz Stansell, který potřeboval zdravotní personál na nově otevíraný tábor krásných umění Blue Lake Fine Arts Camp. Pater Marek se tak stal jedním z jeho zakladatelů. Jelikož jeho otec vedl v Horním Jelení Lidovou záložnu, získal v mládí kromě kladného vztahu k hudbě také vztah k administrativě a financím. V táboře se ujal funkce dobrovolného pokladníka. Tábor Blue Lake funguje dodnes. V současnosti se tam během jedné sezóny vystřídá přes 5000 mladých hudebníků, tanečníků, výtvarníků a divadelníků.
V roce 1990 po dlouhých 41 letech navštívil rodnou vlast, kde v Horním Jelení poznal svého prasynovce Josefa Kušičku, kterému dal v letech 1992 - 1997 příležitost poznat tábor Blue Lake, jak z pozice studenta, tak z pozice vedoucího oddílů. V roce 1996 se zrodila v hlavě Patera Marka myšlenka otevřít podobný tábor v České republice. Nejpříhodnějším místem se stalo jeho milované Horní Jelení. Realizátorem jeho myšlenek v České republice se stal Ing. Josef Kušička.
Pater Walter Marek v prvních deseti letech existence tábor významně podporoval nejen morálně, ale především finančně. Bez jeho podpory by nevznikla montovaná koncertní hala, nebyly by hudební nástroje pro výuku, nepůsobili by zde hudební pedagogové z USA atd.
Naposledy navštívil Horní Jelení v roce 2006 v rámci oslav 10. výročí založení tábora. Při této příležitosti mu bylo uděleno čestné občanství města Horní Jelení a také ocenění ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za přínos hudebnímu vzdělávání v České republice.
Jeho zdravotní stav mu již v dalších letech nedovolil tábor navštívit. V posledních letech života bojoval s Parkinsonovou chorobou. Zesnul tiše v kruhu svých přátel ve městě Traverse City ve státě Michigan, USA v požehnaném věku 92 let.ČHTM 2011

Datum konání: 17. 10. 2010

XV. sezóna Českého hudebního tábora mládeže se uskuteční v Horním Jelení v roce 2011 opět ve dvou bězích. 1. běh se bude konat od 21.7. do 30.7. s obory symfonický dechový orchestr, symfonický orchestr, soubor zobcových fléten, klavír - souhra, harfa, anglické divadlo. Ve druhém běhu od od 31.7. do 6.8. budou otevřeny obory symfonický dechový orchestr, smyčcový orchestr, kytarový soubor, soubor zobcových fléten, klavír - souhra a anglické divadlo. Elektronické přihlášky plánujeme zprovoznit začátkem prosince.